Převážná část vlastníků-provozovatelů budov, majetku a technického zařízení spoléhá při správě dat a informací stále na excel.
Opakovaně a velmi často se setkávám s tím, že evidence zařízení je v excelu, harmonogramy údržby jsou v excelu atd. a i když to má leckdo hezky a funkčně nastavené, tak jednotlivé soubory vzájemně nejdou propojit a dotyčný musí mít několik excelů a pak je v tom chaos.

Chápu, že excel tady s námi bude i nadále, ale rád bych vám sdělil svůj pohled.

Excel je primárně určen pro výpočty, grafy atd., ale ve #facility řešíme spíše data v databázi a jejich souvislosti. S velkým důrazem na „čistotu“ dat.

Tak jsem se pustil do práce v Accessu a zpracoval jsem si jednoduchou „aplikaci“ v Accessu se zadávacími formuláři pro data, které jsou vzájemně propojené a z nich si pak můžu vytvořit poměrně jednoduše check listy, sestavy k majetku atd. napříč databázemi.

Tvořil jsem to se záměrem, že Access bude sloužit jako předstupeň pro CAFM systém, pro analýzu a přípravu dat.

Data v Accessu pak lze totiž snadno exportovat do Excelu a následně je lze použít jako import do #CAFM systému, kde budou dál pracovat v dalších souvislostech, hlídat termíny, posílat notifikace atd.

Pokud by Vás toto téma zajímalo, tak mi napište a můžeme si o tom online popovídat.